Zágráb, az elátkozott főváros, a magyar kézilabdázás Trianonja
2025. február 02. 15:29
Veretlen csoportkör, majd bravúros továbbjutás a középdöntőből, a legtöbben mégis az elbukott negyeddöntő alapján ítélik meg férfi kézilabda-válogatottunk idei vb-szereplését. A horvátok elleni hajrá még biztosan sokáig kísért majd, a sportban azonban előfordulnak hasonló esetek, amelyeknek olykor az elszenvedői, máskor a nyertesei vagyunk.
2025. február 02. 15:29
11 p
1
0
8
Mentés
Borzalom, rémálom, tragédia. Vérmérsékletük szerint értékelik a szurkolók a magyar férfi kézilabda-válogatott horvátok elleni vb-negyeddöntőjét. Mindenki aludt már néhányat a történtekre, de az utolsó percek még sokszor leperegnek majd a szemünk előtt. Néhány nap távlatából is nehéz elhinni, hogy az 55. percben, pontosabban 54:34-nél Lékai Máté értékesített hetese után még négy góllal, 30–26-ra is vezettünk, mégis elveszítettük a végén a találkozót.
Tudjuk, ismerjük:
a kézilabdában pillanatok alatt fordulhat a kocka,
végtelenül kiegyenlítetté vált a játék,
a csapatok közötti különbség minimálisra olvadt,
a szünetbeli vezetés sok esetben szinte semmit nem jelent,
2-3 gól akár egy perc alatt ledolgozható, eltüntethető,
így minden mozzanatnak, mozdulatnak hatalmas jelentősége van.
Oly sokszor tapasztaltuk már meg a saját bőrünkön, mekkora a szakadék a menny és pokol között. Most megint az utóbbiba szagoltunk bele: a zágrábi arénában tomboló 15 ezer horvát szurkolóval megtámogatott hazai csapat másfél perc alatt lőtt három gólt a hajrában, miközben a korábban Veszprémben is megforduló Ivan Pesic egymásután ütötte ki a labdákat, és sorsdöntő védéseivel megépítette a felzárkózás alapját. Az utolsó percre 30–30-as állással fordultunk rá, miután a horvátok hétméteresből egyenlítettek. Harminchat másodperccel a rendes játékidő vége előtt Chema Rodríguez időkérése alatt átbeszéltük, hogyan tudnánk megnyerni a meccset, a gyakorlatba azonban nem tudtuk átültetni a tervet. Bodó Richárd lövését blokkolták, Bóka Bendegúzra pedig belemenést fújtak a spanyol játékvezetők, így 8 másodperccel a vége előtt elindulhattak a horvátok.
A mieink visszarendeződése nem volt tökéletes, középen egyedül hagytuk Marin Sipicet, aki egyetlen másodperccel a vége előtt ziccert lőhetett Bartucz Lászlónak.
A magyar kapus az egész mérkőzésen végig parádés teljesítményt nyújtott, ezúttal azonban ő is tehetetlen volt.
Horvátország nemzeti hőse kedden Marin Sipic lett, aki 59:59-nél megszerezte a győztes, egyben továbbjutást érő találatot Magyarország ellen a férfi kézilabda-világbajnokság negyeddöntőjében. Ennek ellenére a horvátoknál nem mindenki elégedett...
„A sport néha ilyen”
Ez volt az a pillanat, amely ismét ízelítőt adott a sport kiszámíthatatlanságából. Tulajdonképpen ezért is szeretjük ezt a játékot, hiszen ez a néhány perc is azt bizonyította, hogy nincs lehetetlen. Nincs megoldhatatlan helyzet, csak dolgozni kell, az embernek tennie a dolgát és hinni magában, illetve a csapatában – a végső megoldásban. Nem véletlenül dicsérte övéit a végső dudaszó után a könnyeivel küszködve Chema Rodríguez szövetségi kapitány.
A magyar férfi kézilabda-válogatott egy utolsó másodperces góllal 31–30-ra kikapott a társházigazda Horvátországtól a világbajnokság negyeddöntőjében.
„Úgy gondolom, jobbak voltunk, mint a horvátok.
Büszkék lehetünk minden egyes játékosunkra, úgy játszottunk, mint a bajnokok. A sport ilyen néha. Most csak azt érzem, hogy fáj.
Megérdemeltük volna, hogy elődöntőt játszunk” – értékelt a spanyol tréner. És milyen igaza van.
Ilyen az, amikor az ország egyik fele sírna vagy üvöltene fájdalmában, a másik pedig síri csendbe burkolózna.
Ugye, mindenki emlékszik még a veszprémi kézilabdacsapat 2016-os Bajnokok Ligája-döntőjére? A bakonyiak 13 perccel a meccs vége előtt 9 gólos előnyben voltak Kölnben, hétméteresek után végül mégis a lengyel Kielce emelhette magasba az emblematikus serleget.
Milyen kegyetlen a sors: abban a veszprémi csapatban még játékosként szerepelt együtt Chema Rodríguez és Lékai Máté...
Ezek azok a pillanatok, amikor sokan megfogadják, hogy nem néznek több kézilabdát, és azok a pillanatok, amikor hiába látta az ember, nehezen fogja fel, mi is történt pontosan. Blokk? Rutintalanság? Tanácstalanság? Nehezen emészthető momentumok.
A tények mindenesetre azt mutatják, a magyarok elleni vb-negyeddöntőt 6–1-es sorozattal zárta a horvát válogatott, amely ezt követően a végső sikerre is esélyesnek tartott franciák legyőzése után a dánokkal mérkőzhet meg az aranyéremért.
Horvátország az utolsó másodpercben szerzett góllal győzte le Magyarországot a férfi kézilabda-világbajnokság első, zágrábi negyeddöntőjében. A horvátok ezzel bejuttok a legjobb négy közé, a magyaroknak ugyanakkor véget ért a vb, a nyolcadik helyen zárt Chema Rodríguez csapata.
Ez az ötperces rövidzárlat azonban nem döntheti romba, amit ez az együttes évek alatt felépített. A spanyol szövetségi kapitány vezetésével 2022 tavasza óta fejlődő pályára állt, és az elmúlt időszakban több csodálatos pillanattal is megörvendeztette a szurkolókat. Elég csak a 2024-s évből az Eb-n elért ötödik helyre vagy a Tatabányán rendezett tavaly márciusi olimpiai selejtezőtornára gondolni.
A nőknél is előfordult hasonló
Nem csak a férfiaknál, a nőknél is fordult már elő hasonló „lefagyás” – ráadásul milyen sorsszerű, hogy szintén Zágrábban, a magyar kézilabdázás Trianonjában. A 2003-as női világbajnokság döntőjében, amely a találkozó rangja miatt generációk számára vált meghatározó emlékké.
Az 52. percben, hatgólos magyar előnynél szinte már elkezdte az ünneplést a honfitársainkkal zsúfolásig megtelt zágrábi csarnok közönsége. A balkezes világklasszis, Bojana Radulovics találatával ekkor 24–18-ra vezettünk a franciák ellen. Sőt, az 53. percben Görbicz Anita ejtése után már héttel is mentünk, élő ember nem volt akkor a talpán, aki elhitte, hogy innen még van visszaút az ellenfélnek. Hiába nyitották meg a védekezésüket a franciák, Kirsner Erika révén még egy kínaiból szerzett góllal is színeztük az utolsó perceket. Közben Mocsai Lajos szövetségi kapitány szobrát szinte faragták, aki a három évvel korábbi olimpiai döntőben a dánoktól elszenvedett vereség után ezúttal nagyon bízott az aranyéremben. Még az 57. percben is vezettünk néggyel. A franciák egy lapra feltettek mindent, feltolták a védekezésüket és kijöttek emberfogással Radulovicsra. Ahelyett, hogy játszottunk volna az idővel, hosszú lefolyású támadásokat vezettünk volna, folyamatosan kapura törtünk, erőltettük a bejátszásokat, befejezéseket, a megoldásokba pedig rendre hiba csúszott.
Egymás után kaptunk négy gólt, de egy és fél perccel a vége előtt még mindig háromgólos előnyben voltunk!
Az utolsó fél percben előbb Kirsner, majd Görbicz is kapott egy kétperces kiállítást, míg végül a franciák egy időn túli hétméteressel kicsikarták a döntetlent, a hosszabbításban pedig 32–29-cel a világbajnoki győzelmet.
De ne menjünk el szó nélkül a pozitívumok mellett sem, hiszen szerencsére olyan is előfordult, amikor mi álltunk fel vert helyzetből. És éppen a horvát együttes volt a szenvedő fél. A 2023-as női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének 3. fordulójában a 45. percben hatgólos hátrányban voltak Klujber Katrinék, türelmes, higgadt játékkal azonban a maguk javára fordították a mérkőzést a hajrában, és végül 23–22-re legyőzték déli szomszédainkat. Böde-Bíró Blanka zseniális védésekkel, Klujber 9 góljával járult hozzá a 10–3-as záró sorozathoz.
Az utolsó szalmaszálba kapaszkodva kivívta az olimpiai selejtezős szereplés jogát a magyar női kézilabda-válogatott. Ezen felül nincs sok ünnepelni való.
A magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, Marco Rossi nem erőlteti senkinél, hogy csatlakozzon a nemzeti csapathoz. Szerinte nem neki kell meggyőznie a játékosokat, hanem fordítva, és ez mindenki – így Gulácsi Péter – számára is világos kell, hogy legyen.
Másfél száz gyerek, másfél száz jövő: sokkal többet ad a Szent Margit-program a rászoruló és érdemes kárpátaljai gyermekeknek, mint a havi tízeurós ösztöndíj. Ahogy a támogatóiknak is. Veczán Zoltán írása.
A magyar kézilabda nem mentes az edzői melléfogásoktól, most is ezt láttuk a franciák és a horvátok ellen. A másik probléma, hogy annyira megváltozott ez a sport, hogy teljesen más fizikai felépítésű játékosokra van szükség, mint amit a magyar válogatott erőltet. 90 kg feletti játékosokra nincs is szükség ebben a sportban, annyira felgyorsult a játék, a magyarok pedig túl nehézkesek, lassúak ehhez.